Kaktus.co.il - פורטל החדשות והתרבות של נתניה והסביבה - בריאות - מחר: ישיבה מיוחדת של ארגוני הבריאות בישראל
המייל האדום
ראשי חדשות ספורט ביזנס טכנולוגיה
תלונות גלריות נוער פנאי משחקים
מחר: ישיבה מיוחדת של ארגוני הבריאות בישראל
נשיא ארגון הסרטן הבינלאומי ישתתף מחר בישיבה מיוחדת של ארגוני הבריאות בישראל בנושא העישון ונזקיו
מאת: אלכסנדר כץ 10:04 28/03/2005

האגודה למלחמה בסרטן והמועצה הישראלית למניעת עישון עורכים ישיבה מיוחדת של נציגי ארגוני הבריאות בישראל, בהשתתפות נשיא ארגון הסרטן הבינלאומי (International Union Against Cancer ), ג'ון ספרין. הישיבה תתקיים מחר (יום שלישי) הקרוב בבניין האגודה למלחמה בסרטן, בית מטי לזכרה של מטילדה רקנאטי, בגבעתיים.

במהלך הישיבה יציג ספרין את עמדת ארגון הסרטן הבינלאומי בתחום המלחמה בעישון באמצעות ארבעה היבטים: הסברה, מניעה, גמילה וחקיקה ואף יציג נתונים מהעולם אודות מגפת העישון ודיווח אודות אמנת המסגרת של ארגון הבריאות העולמי בנושא פיקוח על הטבק.

לקראת בואו, אמר ספרין: "כמעט אחד מתוך חמישה אנשים בעולם הנו מעשן, למעלה מ-250 מליון נשים ומיליארד גברים. טבק הורג כחצי ממספר המשתמשים בו. כדי לחדש את בסיס הלקוחות שלה, זקוקה תעשיית הטבק שכחמישה מליון ילדים ומתבגרים נוספים יתמכרו מדי שנה. במדינות המתפתחות בעולם, מספר צרכני הטבק עולה באופן יציב בכל עשור, בסין למשל מתוך כל שלושה אנשים - אחד מעשן ועד 2025 צפוי שימותו בכל שנה כמיליון סינים מסרטן הריאות"  

מימדי העישון בארץ ובעולם מבהילים

מגפת העישון גובה  כ–10,000 קורבנות מוות מדי שנה בישראל, יותר ממספר האנשים המתים בתאונות דרכים, מלחמות ופעולות טרור גם יחד. על פי נתוני דו"ח שר הבריאות על מצב העישון בישראל, אחוז המעשנים בני 18  ומעלה עומד בממוצע על 24%, 32% מקרב הגברים ו–18% מקרב הנשים. בקרב האוכלוסייה היהודית, 30% מהגברים מעשנים וכ-21% מהנשים מעשנות ואילו בקרב האוכלוסייה הערבית אחוז המעשנים הגברים גבוה פי שבע מאשר נשים, 42% גברים מול 6% נשים.

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי מדי שנה מתים כחמישה מליון בני אדם בעולם כתוצאה מעישון. עישון הורג 560 איש מידי שעה, 13,400 איש מידי יום. התחזיות צופות כי עד שנת 2020 במידה ומספר העשנים לא יפחת, יגדל מספר המתים כתוצאה מעישון ל-8.4 מליון בני אדם מדי שנה. התחזיות אף צופות  כי עד שנת 2025 יעשנו 1.7 ביליון איש בעולם, כיום מעשנים כ-1.3 ביליון איש.

על פי נתוני ארגון הסרטן הבינלאומי, 30% ממקרי המוות בעולם נגרמים כתוצאה ממחלות הקשורות בעישון, סרטן הריאות הנו הסרטן הקטלני ביותר, ממנו מתים הכי הרבה אנשים מכל סוגי הסרטן בעולם, הפחתת חצי מצריכת הטבק בעולם תמנע 150 מליון מקרי מוות בטרם עת עד שנת 2005. כמעט אחד מתוך חמישה אנשים בעולם הנו מעשן, למעלה מ-250 מליון נשים ומיליארד גברים. טבק הורג כחצי ממספר המשתמשים בו. כדי לחדש את בסיס הלקוחות שלה, זקוקה תעשיית הטבק שכחמישה מליון ילדים ומתבגרים יתמכרו. במדינות המתפתחות בעולם, מספר צרכני הטבק עולה באופן יציב בכל עשור, בסין מתוך כל שלושה אנשים מעשן אחד ועד 2025 צפוי שימותו בכל שנה כמיליון סינים מסרטן הריאות.  

בארה"ב הוערכו נזקי העישון למשק האמריקאי בכ-100 מיליארד דולר לשנה. באנגליה דווח על 50 מיליון ימי עבודה שהולכים לאיבוד כתוצאה מעישון. בישראל מוערכים נזקי העישון למשק הישראלי ביותר משני מיליארד שקלים לשנה.

יום ללא עישון

היום הבינלאומי ללא עישון מתקיים בישראל בכל שנה, ב-31 במאי במקביל ליום ללא עישון המצוין בכל המדינות החברות בארגון הבריאות העולמי WHO)) כבר מאז שנת 1987. מטרתו של יום זה, היא להעלות על סדר היום העולמי את מגיפת העישון ולהגביר את המודעות למניעת תמותה ותחלואה ממחלות הנגרמות בעקבות עישון טבק. באחריות המדינות המציינות יום זה ליידע את הציבור לגבי הסכנות הכרוכות בעישון טבק, להגביר את הפעילויות הנעשות במטרה להילחם במגיפת העישון, ולספר לאנשים ברחבי העולם מה ביכולתם לעשות במטרה להגן על עצמם מפני עישון פסיבי ולעמוד על זכותם לבריאות ולחיים בריאים ולהגן על דור העתיד. בישראל לקראת יום זה מגיש, שר הבריאות על פי חוק את "דו"ח שר הבריאות על מצב העישון בישראל" לכנסת. האגודה למלחמה בסרטן עורכת מסע הסברה וארגוני בריאות נוספים בארץ מכריזים על יוזמות בתחום הגמילה, ההסברה והמניעה.

אמנת בנושא פיקוח על הטבק

לאחרונה הצטרפה מדינת ישראל ל-192 מדינות נאורות ברחבי העולם אשר חתמו על אמנת המסגרת של ארגון הבריאות העולמי בנושא פיקוח על הטבק. עד כה טרם אושרה האמנה על ידי ממשלת ישראל, מה שיקנה להצהרת הכוונות מחויבות של ממש לפעולה. החתימה על האמנה היא צעד חשוב במאבק בנגע העישון, המהווה גורם המוות מספר אחת הניתן למניעה. האמנה מתייחסת למגוון רחב של נושאים שמטרתם להילחם בתופעה ולהגן על דור ההווה והעתיד מפני ההשלכות ההרסניות של צריכת טבק והחשיפה לעישון. עד כה נעשו בארץ מאמצים רבים למלחמה בעישון; במסגרתם, יושמו 12 נוסחי אזהרה מתחלפים על גבי קופסאות הסיגריות, ניתן צו לאיסור השימוש במונח לייט ונחקק חוק איסור מכירת סיגריות לקטינים. האמנה מכילה מגוון נושאים נוספים לטיפול אשר דורשים קידום כהצעות חוק, צווים וכדומה: שימוש בפעולת מיסוי ככלי יעיל לצמצום צריכת הטבק בקרב מגזרים שונים באוכלוסיה ובמיוחד בקרב הצעירים. הטלת איסור מקיף על פרסום טבק ועל מתן חסות מכל סוג (במדינות כגון בריטניה, צרפת ואיטליה כבר הוטל איסור מוחלט כזה); נקיטה באמצעים יעילים לקידום הגמילה מעישון והטיפול בהתמכרות לטבק; מיגור סחר בלתי חוקי במוצרי טבק, על כל צורותיו, לרבות הברחה, ייצור בלתי חוקי וזיוף; איסור מכירה ויבוא של מוצרי טבק פטורים ממס ומכס על ידי נוסעים בין מדינה למדינה ועוד.


   

 תגובות  


יחסי ציבור | צאט לאתר | שוקולד | מוצרי תינוקותאלי שביט  | מלון בוטיק יוקרתי | ספא יוקרתי | צימר בדרום | צאט וירטואלי | אלי שביט הצלחה |
יחסי ציבור לעסקים קטנים  | מאמרי קידום | הסרת שיער | הסרת משקפיים | צ'אט וירטואלי | צ'אט אוטומטי | אבי אובלס | טיפול זוגי חדרה | הדרכת גננות | אלי שביטאלי שביט הצלחה
שוקולד | ול טל

 דרושים    צור קשר לפרסום תקנון האתר הפוך לאתר הבית
פיתוח על ידי חברת אפריקום מערכות כל הזכויות שמורות לקקטוס פורטל השרון והסביבה© 2004