Kaktus.co.il - פורטל החדשות והתרבות של נתניה והסביבה - אקטואליה - רשימת זוכי אות יקיר העיר וידיד העיר נתניה
המייל האדום
ראשי חדשות ספורט ביזנס טכנולוגיה
תלונות גלריות נוער פנאי משחקים
רשימת זוכי אות יקיר העיר וידיד העיר נתניה
בטקס שיערך ביום שישי הקרוב, יקבלו 14 אנשים את אות יקיר העיר ואישה אחת תזכה לתואר ידידת העיר. פורטל "קקטוס" מציג את רשימת מקבלי העיטורים המלאה
מאת: אלכסנדר כץ 13:16 23/05/2006

ביום שישי הקרוב יקבלו 14 אנשים את אות יקיר העיר. בנוסף יוענק גם תואר ידידת העיר. האירוע יערך בהיכל התרבות העירוני בנתניה, בהשתתפות ראש העירייה מרים פיירברג-אכר, בעלה רוני אכר, חברי מועצת העירייה ומוזמנים נוספים.
 
וזאת רשימת מקבלי עיטור יקיר העיר נתניה:
 
יוסף  חיים אהרוני- יליד ירושלים. המשפחה על עשרת בניה וובהם גם יוסף חיים, עברה לנתניה ב-1936 לכפר רמת טיומקין. הוא התנדב לאצ"ל ואף ישב בכלא לטרון. לפרנסתו עבד כמלטש יהלומים. לאחר תאונת דרכים קשה התקבל לעבודה בעיריית נתניה כפקח.
 
במסגרת עבודתו, ניהל את מבצע העברת השוק מרחוב שטמפפר לרחוב שוהם בשנת 1959. בנוסף גילה פצצה  כשעבד כפקח בחוף הים, ותוך סיכון חיים, הרחיק אותה מהאזור הומה האדם. על כך זכה להוקרה מממלא מקום ראש העירייה אברהם בר מנחם, ב-1972. לא פעם הציל אהרוני טובעים בים למרות שזה לא היה תפקידו.
 
במלחמת ששת הימים שכל את בנו יאיר נ"י. לזכרו כתב ותרם שלושה ספרי תורה. כפנסיונר עוסק בהשכנת שלום בית, בסיוע למשפחות נזקקות, חבר בהנהלת בית הכנסת "אהל יצחק" על שם אביו, ברמת טיומקין.
 
רחל אהרוני-  ילידת ירושלים. הגיעה לנתניה ב-1936 לכפר רמת טיומקין ובו מתגוררת מאז. רחל הייתה פעילה במחתרת האצ"ל יחד עם בעלה. היא שכלה את אחותה שושנה באירוע האוטובוסים שנפגעו ליד נחלים של היום ב-30 לנובמבר 1947, אירוע שפתח את מלחמת העצמאות.
 
בתקופת העליות הגדולות, קלטה רחל לביתה ילדי עולים וכולם יחד עם שבעת ילדיה הצטופפו בבית הקטן. במעברת פרדסיה סייעה בתרגום מעברית לפרסית, ולימדה את העולים את אורחות הארץ. היא הייתה פעילה בוועד למען החייל ובוועדי ההורים של בית הספר תחכמוני.
 
יוסף (יוסקה) דון- יליד פולין. כילד הגיע עם הוריו ב-1935 לנתניה, ונשבה מיד בקסם הים, ופעל בפלוגה הימית על חוף נתניה בשנות ה-40 המוקדמות. יוסף היה פעיל בהעפלה בחופי נתניה, ממקימי הפל-ים, ואחר כך חיל הים, והצליח ליירט מטוס מצרי בכלי נשק מיושן.
 
לימים שימש כאחד המצילים הראשונים בעיר, ממקימי ארגון המצילים וכן מראשוני מלטשי היהלומים. גם היום ממשיך ועוסק בפעילות ספורטיבית, בהתנדבות חינך דורות רבים של מתעמלים, וממשיך בכך, כשהוא מעמל מדי בוקר על שפת הים קבוצות שונות.
 
דינה זייד- מתגוררת בכפר סבא. עם סיום לימודיה הצטרפה לפלמ"ח שם הכירה את בעלה יצחק. במלחמת העצמאות שכלה את אחיה ראובן. בעקבות בעלה - איש צבא הקבע - נדדה בעקבות תפקידיו וב-1954 התיישבו בנתניה.
 
בעיר עבדה כמנהלת מעון מאירוביץ של נעמ"ת. עם פרישתה לגמלאות ב-1988 החלה  ביתר שאת בפעילות ציבורית התנדבותית. היא מייצגת את הגמלאיות של נעמת בוועד הארצי, מסייעת במשך שנים לילדי עולים חדשים בבית ספר בארי, בהוראת העברית ובהכרת חיי הארץ ומורשתה. כיום חברת ועד ההורים והאחים השכולים בארגון יד לבנים המקומי והארצי. בנוסף, דינה היא משמשת כשופטת במסגרת המועצה לארץ ישראל יפה מזה כ-15 שנה, ומתנדבת באגודה למלחמה בסרטן ובוועד למען החייל.
 
יוסף "יוסקה אלטלנה" חדד- יליד אפגניסטן. עלה ארצה עם הוריו לירושלים ב-1935. בגיל 14 היה חניך בית"ר, ולאחר מכן התגייס לשורות האצ"ל. לנתניה הגיע יוסף בשנת 1946 על מנת לעבוד בתחום היהלומים. ב-23 ביוני 1948, ערב גיוסו לצה"ל, לחטיבת גולני, נקרא על ידי האצ"ל להגיע ולסייע בפרוק הנשק שעל האוניה אלטלנה, בעת שירד מהאוניה נפגע קשה מכדור שנורה לעברה, הועבר לחדר המתים אולם שם התגלה כחי. מיד הועבר יוסף לבית החולים, נאבק על חייו והשתקם. בעקבות כך הוכר יוסף כנכה צה"ל וזכה לכינוי "יוסקה אלטלנה".
 
יוסף חזר לעיר והקים מפעל לחלקי חילוף למכוניות המספק עד היום מקור פרנסה למשפחות רבות. בין היתר יוסף היה ממייסדי ומתפללי בית הכנסת הספרדי הגדול "זכור לדוד".
 
משה טיגרמן- יליד פולין. כילד נדד עם אמו בין פולין לחבל הסודטים בצ'כיה. כשחזרו לפולין ב-1935, החל לחוש את האנטישמיות. את תקופת מלחמת העולם השנייה עבר בעיר סוסנוביץ ובמספר מחנות ריכוז. במהלך צעדת המוות בה היה, הצליח משה לברוח ולהינצל.
 
ארצה עלה ב-1949 לנתניה, וכאן שיקם את חייו, הקים משפחה והחל לעבוד כנהג משאית. משנת 1960, כבר היה קבלן בניין שהקים בניינים במרכז העיר ובשכונות. בשנים 1980-1990 שימש כסגן יו"ר ארגון הקבלנים, והיה נציגם של הקבלנים בוועדות שונות.
 
מאז פרישתו מפעילות כקבלן, משה משמש בהתנדבות בתפקידים שונים ובוועדות של מרכז הקבלנים והבונים בישראל. הוא עוסק בגישור ובוררות בתחומי הבניה, תורם ועוזר לארגונים ולנזקקים והתחבר לעובדיה בן-שלום לפיתוח המרכז למורשת יהודי תימן ושבטי ישראל.
 
צבי לוי- יליד אנגליה. צבי עלה ארצה בשנת 1952, לאחר שבארץ מולדתו פעל בתנועת הנוער הבונים, החלוץ והיה מדריך בצופים. עם עלייתו ארצה, הגיע לקיבוץ בית העמק, פעל במעברת כברי בעיקר בתחום בני הנוער. לנתניה הגיע ב-1961.
 
הוא עסק בהתנדבות במתן שעורי עזר לנזקקים בבית ספר אורט, בריכוז תיירים מאנגליה ובמתן הרצאות על העיר, בהסעת חיילים בימי שישי מהצפון לנתניה, במשמר האזרחי, ובחינוך להתנהגות נכונה של תלמידים בכביש. מ-1986 פעילותו מתרכזת בעיקר בשני מוסדות, באגודה למלחמה בסרטן במסגרת זו ביצע תפקידים רבים והיום אחראי על קופות ההתרמה ועל מבצע הקש בדלת.
 
בנוסף, צבי חבר בארגון רוטרי, פעיל בתחומים רבים אך בעיקר בקליטת נוער שהגיע במסגרת "נעלה" ללא הורים, כחבר בוועדת המלגות וכבורר בין עולים חדשים מהעדות השונות.
 
מאשה מזרחי- ילידת פולין. לנתניה הגיעה מאשה ב-1945, אז החלה לעבוד כאורזת בבית אריזה לתפוזים עד פרישתה לגמלאות. במקביל ובמשך עשרות שנים, היא מתנדבת פעילה בגופים שונים בעיקר במסגרת האגודה למען החייל, כאן פעלה במשך עשרות שנים, בבית גולדמינץ ובבית פלדמן.
 
כמו כן התנדבה במיזם "ארוחות על גלגלים" - הבאת ארוחות מבושלות מבית ליגת  נשים לבתי קשישים. גם באילן, אנוש והאגודה למלחמה בסרטן, היא מתנדבת פעילה בעיקר בנושא ההתרמות.
 
חנה סלצקי- ילידת עין חרוד. לנתניה הגיעה ב-1955 .כאן השתלבה כפועלת בתעשיית היהלומים.מאז מלחמת ששת הימים החלה בפעילות ציבורית בעיקר למען החיילים. מטעם הוועד למען החייל, התנדבה חנה להגיע למוצבים עם "הפתעות" ובדוכן שליד כביש החוף.
 
כשהחלה ללמוד בחוגים במכון לאומנות על שם שלמה דרור, ראתה את הצורך בסיוע למכון והתנדבה לעזור בכל הנדרש, מאז הפכה ל"אם" הבית ובמשך כ-30 שנה ממשיכה בהתנדבות בפעילות זו, כמנהלת אדמיניסטרטיבית וגזברית. היא הפכה את הבית לביתם השני של האומנים זאת בצד פעילותה כאמנית יוצרת וכחברה בעמותת אומני נתניה. על פעולותיה זכתה בתואר נשיאת כבוד של עמותת אמני נתניה.
 
מנחם (מיכאל) קוסובר- יליד פולין. מנחם היה חבר בתנועת הנוער הציונית – בית"ר. ניצל ברוסיה, חזר לפולין ב-1946 ופעל בבריחה ובארגון תנועת בית"ר במחנות העקורים בגרמניה.
 
הוא עלה ארצה ב-1949, התיישב בנתניה וגויס לצה"ל. מאוחר יותר המשיך כאזרח עובד צה"ל. מ-1973 עבד בבזק ובמשרד התקשורת, והיה חבר בוועד הפועל של ההסתדרות, חבר בוועד המפקח של קופת חולים של ההסתדרות. כנציג החברים, מסייע מנחם לכל פונה. חבר מרכז הליכוד בוועדות שונות, חבר במזכירות מועצת הפועלים מסייע בקליטת יהודי ברית המועצות משנות ה-70 ועד היום.
 
זאב קרטר- יליד גרמניה. בשנת 1936 עלה לארץ כילד, והגיע לנתניה. הוא בוגר בית ספר ביאליק, לאחר שחרורו מהצבא הקים את סניף המשקם בנתניה ובתוקף תפקידו התוודע למצוקות המוגבלים והקשישים והחל לסייע להם מתוך מטרה לשקמם, זאת גם מחוץ לשעות העבודה.
 
מ-1965 עבד וניהל זאב את "גני רמת  הנדיב" בזיכרון יעקב, וגם במסגרת זו דאג לשקם מוגבלים. בנוסף הוא מתנדב פעיל במסגרת ארגון בני ברית, פעל בתחומים רבים, חבר ועדת הרווחה, מתנדב בנושאי קליטת עליה סיוע לילדים יוצאי אתיופיה בדאגה לצורכי בית הספר ובפיתוח המרכזייה ברמת ידין. הוא היה מ"מ נשיא לשכת בני ברית, גזבר הלשכה וב-2001 נבחר לנשיא הלשכה.
 
מפעל חייו במשך כ-13 שנים הינו ריכוז פרויקט רופאי השיניים - טיפול חינם לנזקקים,  מטפל בצד הארגוני, קשר עם רופאי השיניים והמטופלים ובצד הכספי, לעיתים קרובות דואג גם לכסוי כספי עבור הנזקקים. הפרויקט בשיתוף מחלקת ההתנדבות. בעבר זכה לאות ראש העירייה כמתנדב מצטיין של עיריית נתניה ושל בני ברית ישראל.
 
ראובן רפאלי- יליד ירושלים. לנתניה הגיע בשנת 1942 לבדו כנער במטרה לעבוד בליטוש יהלומים ולעזור בפרנסת המשפחה. הוא התארגן יחד עם נערים עובדים נוספים בתנועת הנוער העובד ו"בפלוגה הימית", שעסקה בצד הספורט הימי, גם בסיוע לעלית המעפילים.
 
ראובן התגייס לצה"ל ושרת כמדריך לוחמים. לאחר כעשרים שנות עבודה בליטוש יהלומים, עבר לעבוד בבנק הפועלים, במסגרת זו התקדם מפקיד הנהלת חשבונות למנהל סניף.
מאז 1980 מתנדב קבוע במעון לנכים צעירים בדורה ואף זכה ב-1991 בתואר יקיר המעון.
בשנים 1990-1997 ריכז בהתנדבות את נושא הגזברות והנהלת החשבונות של סניף החברה להגנת הטבע בעיר.
 
מאז 1965 "מאמץ" ראובן זוג נכים עריריים, קודם את שניהם ומאז פטירת הגבר את האלמנה. במשך מספר שנים עד פטירתו, אימץ וסייע לשכן אלמן עיוור וחשוך ילדים. מאז 1998 מתנדב פעיל בעמותת "ידידי מרפאת הסוכרת" שם משמש כמנהל החשבונות וגזבר.
ראובן ממשיך בהתנדבותו הפעילה שנמשכת שנים רבות על אף גילו ועל אף פציעת נכדתו בפיגוע בקניון השרון, אותה הוא ומשפחתו מלווים בתהליך השיקום.
 
פנינה שמיר- ילידת פולין. לארץ עלתה פנינה כנערה ציונית ב-1936 בגפה ומאז מתגוררת בעיר. כאן נישאה לניצול שואה והקימה משפחה. לאורך כל השנים הייתה מתנדבת פעילה, כ-40 שנה במגן דוד אדום, כמעט מאז יסודו בעיר, ובמעון לקשיש ברחוב הרב קוק על בסיס יומי. היום עם הזדקנותה נהנית בעצמה משרותי המעון. היא עדיין מתנדבת בביקור חולים, קשישים מרותקים לביתם, בהבאת תרופות וביצירת קשר עם הרשויות, במתן בסתר הן כלכלי והן בתמיכה ועידוד נפשי.
 
יצחק שניידר- יליד פולין. את מלחמת העולם עבר עם משפחתו בסיביר, הצטרף לצבא פולין החופשי, והגיע עם צבא אנדריוס לארץ, כאן "ערק" ועבר לקבוץ תל-יוסף והצטרף לנוטרים.
ב-1944 הגיע לנתניה והחל לעבוד ביהלומים, ואף הקים מלטשה והצטרף לבורסה.
 
מאז 1964, יצחק חבר בלשכת בני ברית, היה פעיל בוועדות שונות ומילא תפקידים שונים בוועדת המלגות, ארגון טקסים ועוד. על פעולותיו אלו, זכה יצחק בתעודות הוקרה מטעם ארגון בני ברית.
 
עיטור ידידת העיר יוענק ללובה גולדהמר- ילידת אונייוב בפולין. לובה הייתה בת למשפחה אמידה מחסידות גור, מעמודי התווך של העירייה הידועה בפעילויות צדקה ותמיכה במשפחות החלשות. רוב משפחתה נספתה בשואה. בשנת 1928 נישאה לבעלה פישל גולדהמר, בן למשפחת תעשייני טקסטיל עשירים שאף הם מחסידות גור. כל משפחתו הכוללת שמונה אחים ואחיות, נשואים וילדיהם, נספו בשואה.
 
את שנות המלחמה עשתה עם בעלה ובנה חיים בגטו לודג', שם הסתתרו בעליית גג בתנאים קשים מנשוא עד 1944, מועד חיסולו של הגטו. באוגוסט 1944 צורפו לאחד המשלוחים האחרונים מהגטו למחנה ההשמדה אשוויץ. ברדתם מהרכבת פגשו ברופא הידוע לשמצה ד"ר מנגלה. בנה חיים נשלח מייד לתאי הגזים ואילו היא ובעלה הופנו לעבודות כפייה. הם התגלגלו במחנות שונים עד לשחרור.
 
את ביתם הקימו ושיקמו את חייהם מחדש בשטוקהולם, שוודיה. את זמנם חילקו בין שוודיה לנתניה בה התגורר אחיה שעלה לישראל כחלוץ עוד טרם המלחמה. בשנת 1992 עלו סופית ארצה לנתניה, בה מתגוררת עד היום. לאחר פטירת בעלה בשנת 1996, הגשימה חלום להנצחת המשפחות שנספו בשואה. בשיתוף פעולה עם בית החולים לניאדו תרמה להקמת מכון הלב החדש בבית החולים שנקרא "מכון הלב על שם גולדהמר".

   

 תגובות  


יחסי ציבור | צאט לאתר | שוקולד | מוצרי תינוקותאלי שביט  | מלון בוטיק יוקרתי | ספא יוקרתי | צימר בדרום | צאט וירטואלי | אלי שביט הצלחה |
יחסי ציבור לעסקים קטנים  | מאמרי קידום | הסרת שיער | הסרת משקפיים | צ'אט וירטואלי | צ'אט אוטומטי | אבי אובלס | טיפול זוגי חדרה | הדרכת גננות | אלי שביטאלי שביט הצלחה
שוקולד | ול טל

 דרושים    צור קשר לפרסום תקנון האתר הפוך לאתר הבית
פיתוח על ידי חברת אפריקום מערכות כל הזכויות שמורות לקקטוס פורטל השרון והסביבה© 2004