Kaktus.co.il - פורטל החדשות והתרבות של נתניה והסביבה - כלכלה ומשפט - ממלא טונרים מנתניה חלה בסרטן -השאלה- האם זו תאונת עבודה ?
המייל האדום
ראשי חדשות ספורט ביזנס טכנולוגיה
תלונות גלריות נוער פנאי משחקים
ממלא טונרים מנתניה חלה בסרטן -השאלה- האם זו תאונת עבודה ?
תושב נתניה שעבד כממלא טונרים, לקה בסרטן טיפוסי, אך בביטוח הלאומי מסרבים להכיר במחלתו כתאונת עבודה- עו"ד דוד פייל מנסה לסייע לו במלחמתו
מאת: שי מייזליש 17:20 08/09/2013

בערעור שהוגש על החלטת המוסד לביטוח לאומי, לבית הדין האזורי לעבודה במחוז תל אביב, טוען העובד כי שנים רבות של עבודה כממלא טונרים, במכונות צילום ובמדפסות, גרמו להתפרצות סרטן ממאיר בשלפוחית השתן שלו.  
לאחר שהמוסד לביטוח לאומי דחה את תביעתו להכיר במחלה כתאונת עבודה, פנה העובד לסיועו של עו"ד דוד פייל, העוסק רבות בניהול מאבקים להכרה בנכות מול המוסד לביטוח לאומי.
בחוות דעת שהגישו מומחים רפואיים, נטען כי הסרטן שבו לקה המבוטח טיפוסי לפועלי דפוס ולאנשים שנחשפו במהלך עבודתם לדיו.
בימים אלה נדון ערעורו של העובד בבית הדין האזורי לעבודה ובו מבקש בית המשפט להורות למל"ל להכיר במחלתו של העובד כפגיעת עבודה ולשלם לו את זכויותיו כחוק.
 
הקשר בין חשיפה לחומרים רעילים בעת שימוש ותפעול ממושך של מכונות צילום, מדפסות ועבודה בתעשיית הדפוס בכלל, לבין הסיכון לחלות במחלת הסרטן והסיכון להינזק בריאותית, ידוע ומוכר לגופים האחראים למניעתו ולהעלאת המודעות לנושא. לא מעט גופים וארגונים מוסדיים מקדישים לנושא פרסומים שלמים ומזהירים מפני הסכנות הבריאותיות האורבות לעובדי דפוס.
בחוברת "בטיחות וגיהות בעבודה ובמשרדים", שפרסם ב-2009 המכון לבטיחות ולגהות, לדוגמה, מופיע הפרק "סיכונים בהפעלת ציוד צילום והעתקה (עמ' 14, osh.org.il/uploadfiles/b_118_misrad_wm.pdf)" ובו אזהרות מפני חומרים כימיים ומפני עבודה בסביבת מכונות צילום ומדפסות. בחוברת אחרת שפרסם המכון – "בטיחות וגהות בתעשיית הדפוס" – מופיעה רשימה ארוכה של חומרים רעילים ומסוכנים לעובדי הדפוס (osh.org.il/uploadfiles/t_002_manhe_dfus.pdf(, ביניהם דיו וטונר. גם האגודה למלחמה בסרטן, במאמרה על "סרטן וסביבה", מציינת כי תהליכי דפוס הם בין גורמי הסיכון לחלות בסרטן בסביבת העבודה (www.cancer.org.il/template/default.aspx?PageId=6210).
אולם, נראה כי במוסד לביטוח לאומי מתעלמים מהידע הרפואי שנצבר, לפחות כפי שמתבטא במקרהו המצער של משה גוטפריד, בן 64כיום, שעבד יותר מ-20שנה כממלא טונרים במכונות צילום ובמדפסות וחלה בסרטן. גוטפריד פנה למוסד לביטוח לאומי בבקשה להכיר במחלה כפגיעת עבודה ולקבל פיצויים, אך בביטוח הלאומי סרבו להכיר במחלתו כתאונת עבודה. עתה תובע משה גוטפריד, באמצעות עו"ד דוד פייל, את המוסד לביטוח לאומי להכיר במחלה כפגיעת עבודה.
 
התפרצות סרטן ממאיר של השלפוחית עד לכריתתה
מדי יום ביומו, במשך יותר מ-20 שנים ולאורך עשר שעות עבודה רצופות, עסק משה בתחזוקה שוטפת של מכונות צילום ומדפסות. עבודתו כללה, בין היתר: החלפת טונרים, ניקיון, ריקון ומילוי יחידות הטונר. משה מילא מכלי טונר ריקים עשרות פעמים ביום ושאף מדי יום ביומו, בעל כורחו, את אבקת הטונר לריאותיו.
עם השנים, חלה משה בסרטן ממאיר של שלפוחית השתן. על פי כתב התביעה, טיב עבודתו היא שהובילה להתפרצות המחלה. עם התקדמות המחלה, נאלץ משה לעבור כריתה רדיקאלית של שלפוחית השתן, לצד כריתה של בלוטות הלימפה ושחזור השלפוחית. בהמשך, חל סיבוך והתפתחה מחלת כליות, אשר גרמה להרעה בתפקוד הכלייתי שלו.
 
"הביטוח הלאומי מטרטר אך ממשיך להתעלם"
בחודש פברואר 2012 הגיש משה תביעה לביטוח הלאומי להכרה במחלה כפגיעת עבודה ולקבלת פיצויים. אלא שבביטוח הלאומי סירבו לקבל את פנייתו, בטענה כי לא הגיש את מלוא המסמכים הדרושים לתביעה.
משה לא התעצל ושלח שוב פנייה לביטוח הלאומי, בצירוף מלוא המסמכים שביקש המוסד לקבל לידיו. לטענת עו"ד דוד פייל, למרות ששלח מכתבים רבים למוסד לביטוח לאומי בנושא, טרם קיבל משה תשובה כלשהי, ונראה שהמוסד לביטוח לאומי מתעלם מבקשתו וממצבו הבריאותי.
עקב כך ועל מנת להימנע ממצב של התיישנות התביעה, הגיש משה, באמצעות עו"ד דוד פייל, תביעה נוספת בעניינו לביטוח הלאומי.
 
חוות דעת רפואית: "מדובר בסרטן אלים שנגרם מחשיפה ממושכת לטונר"
בחוות הדעת הרפואית שצורפה אל כתב התביעה מול ביטוח לאומי, מציין פרופ' הרולד ברנר, מומחה לאונקולוגיה ומחברת פורום רופאים כי  בקרב העוסקים במקצועות הדפסה, קיימת עלייה משמעותית של עד פי חמישה, בסיכון לפתח סרטן שלפוחית השתן. פרופ' ברנר מחזק את טענתו במחקר עדכני שנערך בספרד ובו נמצא כי הסיכון גבוה במיוחד למי שעוסק בהפעלת מכונת צילום, בהשוואה לאוכלוסיה רגילה. "הספרות המדעית קובעת חד משמעית כי קיים קשר הדוק בין חשיפה לטונר המשמש להדפסה, לבין התפתחות סרטן שלפוחית השתן", מדגיש פרופ' ברנר.
בסיכום חוות דעתו, קובע המומחה חד משמעית: "התובע חלה בסרטן ממאיר ואלים של שלפוחית השתן, על רקע חשיפתו היומיומית והממושכת לאבקת טונר ולממיס אורגני, שנספגו בגופו הן בדרכי הנשימה והן דרך העור".
 
הזכות לוועדה רפואית ולהכרה בנכות
"על מנת שהביטוח הלאומי יכיר במחלה כפגיעת עבודה", אומר עו"ד פייל, "יש להוכיח פגיעות זעירות חוזרות ונשנות, שכל אחת מהן גרמה לנזק זעיר שביחד הצטבר לנזק ממשי, הפוגע בכושר העבודה של המבוטח". לדבריו, במקרה האמור ברור כי חשיפה ממושכת ויומיומית, במשך שעות מרובות מדי יום ולאורך שנים, מהווה הצטברות של נזקים זעירים, שיחדיו הובילו לנזק החמור של מחלת הסרטן.
"המוסד לביטוח לאומי בחר לדחות את תביעתו של משה בשל כשל טכני בלבד, וכעת מסרב המוסד לשתף עימו פעולה", מציין עו"ד פייל ומוסיף: "מדובר באדם שהיה בריא לחלוטין טרם עבודתו, ללא בעיות רפואיות או חשש למחלה כלשהי, וכן ללא כל היסטוריה משפחתית לסרטן זה, או גורמי הסיכון למחלה".
לאור זאת, כאמור, תובע משה באמצעות עו"ד פייל מהביטוח הלאומי כי יכיר במחלה כפגיעת עבודה, ויקבע לו מתוקף כך שיעור נכות ותגמולים הקבועים לו בחוק. בנוסף, מבקשת התביעה לחייב את המוסד לביטוח לאומי בהוצאות משפט ושכר טרחת עורכי דין.

בתמונה: עו"ד דוד פייל

   

 תגובות  


יחסי ציבור | צאט לאתר | שוקולד | מוצרי תינוקותאלי שביט  | מלון בוטיק יוקרתי | ספא יוקרתי | צימר בדרום | צאט וירטואלי | אלי שביט הצלחה |
יחסי ציבור לעסקים קטנים  | מאמרי קידום | הסרת שיער | הסרת משקפיים | צ'אט וירטואלי | צ'אט אוטומטי | אבי אובלס | טיפול זוגי חדרה | הדרכת גננות | אלי שביטאלי שביט הצלחה
שוקולד | ול טל

 דרושים    צור קשר לפרסום תקנון האתר הפוך לאתר הבית
פיתוח על ידי חברת אפריקום מערכות כל הזכויות שמורות לקקטוס פורטל השרון והסביבה© 2004