Kaktus.co.il - פורטל החדשות והתרבות של נתניה והסביבה - כלכלה ומשפט - סיפור האלמנה עם הבתים ה''לא חוקיים'' בעמק חפר
המייל האדום
ראשי חדשות ספורט ביזנס טכנולוגיה
תלונות גלריות נוער פנאי משחקים
סיפור האלמנה עם הבתים ה''לא חוקיים'' בעמק חפר
מוא"ז עמק חפר הגישה כתב אישום בגין חריגות בנייה נגד בת 70 מאביחיל, על בתים לא חוקיים. הסנגור, עו"ד שחר חסאן, טען כי אחד הבתים "הלא חוקיים" הוא לא אחר מאשר בית יתומים שקלט יתומים בימי המנדט הבריטי
מאת: שי מייזליש 19:38 28/05/2013

המועצה האזורית עמק חפר הגישה כתב אישום בגין חריגות בנייה נגד אלמנה בת 70 מהמושב אביחיל, בטענה שלשלושת הבתים בנחלתה אין היתרי בנייה. הסנגור, עו"ד שחר חסאן, טען כי אחד הבתים "הלא חוקיים" הוא לא אחר מאשר בית יתומים מפורסם שקלט את ילדי אירופה היתומים שהוברחו ארצה בימי המנדט הבריטי: "בית כזה צריך לשמר ולא להרוס". בית המשפט זיכה את האלמנה
אי שם בשנת 2009 הגישה המועצה המקומית לתכנון ובנייה עמק חפר כתב אישום נגד צילה ברצ'נקו, אלמנה בת 70 מהמושב אביחיל הסמוך לנתניה. כתב האישום הזה, בו נטען לעבירות בנייה באחת הנחלות הראשונות שהוקמו באביחיל, היווה למעשה את יריית הפתיחה לסיפור נוגע ללב, בו שלובים יחדיו חוק ונדל"ן, היסטוריה ונוסטלגיה, משפט ודרמה. אלמלא סופו הטוב של הסיפור, שהסתיים בזיכויה של ברצ'נקו מרוב עבירות הבנייה המיוחסות לה, יתכן שכותרתו הייתה טראגית.
בכתב האישום שהגישה תובעת הוועדה, עו"ד איריס ווסטגף-גולן, נטען לעבירות בנייה במקרקעין באביחיל, ובין היתר נטען כי ברצ'נקו משתמשת בנחלה ואו מתירה שימושים בה ללא היתרי בנייה ובסטייה מהיתר בנייה. בכתב האישום נטען עוד, כי ב-24 ביוני 2009 נמצא שברצ'נקו עושה שימוש למגורים במבנה הממוקם בחלקה המערבי של הנחלה, ללא היתר בנייה, וכן שימוש למגורים במבנה נוסף בחלקה הדרומי. כמו כן נטען כי היא הסבה מבנה רפת ישנה למגורים ומשתמשת בסככה מקורה (פרגולה) הבנויה בצמוד לאחד המבנים, גם הוא ללא היתר.
בדיון שנערך בבית משפט השלום בנתניה ב-13 בינואר דרשה התביעה להרשיע את ברצ'נקו בעובדות כתב האישום. סנגורה של הנאשמת, עו"ד שחר חסאן, שערך תחקיר עצמאי בנושא, טען בבית המשפט כי מדובר בנחלה בעלת ערך היסטורי, אותה יש דווקא לשמר, בטח ובטח כאשר מדובר בבתים שנבנו עוד לפני שהמועצה האזורית עצמה הוקמה. "תיק זה עוסק בדבר המקודש ביותר למדינת ישראל", טען עו"ד חסאן, "בתים שנבנו עוד הרבה לפני קום המדינה, הרבה לפני שקמה המועצה האזורית עמק חפר. עבורי, מעבר לשכר הטרחה, תיק זה הוא שליחות".
התחקיר שערך עו"ד חסאן גילה, כי שניים מהבתים המצוינים בכתב האישום נבנו בשנת 1932, וכי המתיישבים הראשונים בנחלה לקחו משכנתא על הנכס ביוני 1969. "זה יכול ללמד אותנו עובדה פשוטה והיא: הבנק הסכים למשכן נכס וידוע הוא כי בנק ממשכן נכסים בעלי היתר בנייה", טען עו"ד חסאן בבית המשפט. התחקיר גילה מסמכים ישנים נוספים לפיהם המתיישבים בנחלה (משפחת ברצ'נקו) הגישו בשנת 1948 מפת מדידה, עם "תרשים מגורים". "מי שיש לו מבנים ללא היתר בנייה, אין סיכוי שיגיש מפה למועצה שמסמנת במפורש את אותם מבנים", טען עו"ד חסאן בפני השופטת סמדר קולנדר-אברמוביץ', והוסיף כי הרפת בה גידלו המתיישבים את הפרות הייתה צמודה לבית יתומים בו קלטו בני המשפחה, ללא תשלום, ילדים יתומים שהוברחו ארצה.
מאחורי בית היתומים הזה, כך מסתבר, מסתתר סיפור היסטורי נוסף, המוכיח כי לנחלת ברצ'נקו ערך היסטורי ורגשי רב לא רק עבור המשפחה, אלא עבור מדינת ישראל כולה; בבית היתומים נקלטו בימי המנדט ילדים יהודים עולים, שהוברחו ארצה תחת אפם של הבריטים ונלקחו מתחנת ההעפלה הסמוכה למלון בלו-ביי, היישר לבית זה באביחיל, ממש בצמוד לרפת. "בית כזה לא צריך להרוס", טען עו"ד חסאן, "הרי זוהי הדוגמא הטובה ביותר לבית שצריך לשמר למען הדורות הבאים וזיכרון ההיסטוריה".
השופטת קולנדר-אברמוביץ' החליטה כאמור לזכות את ברצ'נקו מכל העבירות המיוחסות לה, למעט אחת: הפרגולה שנבנתה ללא אישור ושאותה הסכימה ברצ'נקו להרוס. השופטת ציינה בהחלטתה: "מהמסמכים ניתן להבין שהמבנים נשוא כתב האישום היו בנויים בנחלה כבר בסוף שנות ה-30. על כן יכול וקיימים להם היתרי בנייה, אשר בשל השנים הרבות שעברו לא נמצאו כיום". בשלהי ההחלטה ציינה השופטת כי התביעה לא הצליחה להרים את נטל ההוכחה הנדרש במשפט הפלילי, ובמילים אחרות – לא הצליחה להוכיח כי למבנים אלה מעולם לא היו היתרי בנייה ונעשה בהם שימוש חורג.
בוועדה המקומית לתכנון ובנייה סירבו לוותר, ועו"ד ווגסטף הגישה ערעור על החלטת בית משפט השלום לבית המשפט המחוזי מרכז. בדיון שהתקיים בשבוע שעבר טענה עו"ד ווגסטף, כי הקביעה של בית משפט השלום "מאוד עקרונית". "משמעות ההחלטה היא נרחבת כי יש הרבה מבנים בנחלות ומועצות אזוריות כמו עמק חפר". עו"ד חסאן חזר וציין גם בפני בית המשפט המחוזי, כי לנחלה שקלטה ילדים עולים מאירופה יש ערך היסטורי.
לאחר מספר דקות דיון הבינה גם השופטת הבכירה נגה אהד כי מדובר בסיפור הטומן בחובו יותר ממשפט רגיל, ובהמלצתה – התובעת ווגסטף חזרה בה מהערעור שהגישה. המשמעות: הנחלה ההיסטורית של משפחת ברצ'נקו, אחת הנחלות הראשונות שהוקמו באביחיל, קיבלה גושפנקא חוקית. מי יודע? אולי הבית שקלט את הילדים היתומים מאירופה בימי המנדט הבריטי, ושלגביו נטען כי אינו חוקי, יהפוך בעתיד למוזיאון.

בתמונה: עו"ד חסאן

   

 תגובות  


יחסי ציבור | צאט לאתר | שוקולד | מוצרי תינוקותאלי שביט  | מלון בוטיק יוקרתי | ספא יוקרתי | צימר בדרום | צאט וירטואלי | אלי שביט הצלחה |
יחסי ציבור לעסקים קטנים  | מאמרי קידום | הסרת שיער | הסרת משקפיים | צ'אט וירטואלי | צ'אט אוטומטי | אבי אובלס | טיפול זוגי חדרה | הדרכת גננות | אלי שביטאלי שביט הצלחה
שוקולד | ול טל

 דרושים    צור קשר לפרסום תקנון האתר הפוך לאתר הבית
פיתוח על ידי חברת אפריקום מערכות כל הזכויות שמורות לקקטוס פורטל השרון והסביבה© 2004